Galeria-Pracownia C14~~~

galeria

Okres działania:
Styczeń 1991 - czerwiec 1992

Założyciel/e:
Andrzej Awsiej, Joanna Kabala i Marek Rogulski

Adres:
Klub Inicjatyw Społecznych (KIS) w dawnym Domu Zebrań Ludowych przy ul. św. Barbary 3.
#galeria, #klubinicjatywspolecznych, #pracownia, #wystawa, #performans, # koncert, #sympozjum, #wydawnictwapojedyncze

Galeria C14 – pełna nazwa: Galeria-Pracownia C14~~~. Galeria mieszcząca się w Klubie Inicjatyw Społecznych (KIS) w dawnym Domu Zebrań Ludowych przy ul. św. Barbary 3. Rozpowszechniona nazwa Klub C14 jest połączeniem nazw KIS i Galerii C14.
Założona przez Andrzeja Awsieja, Joannę Kabalę i Marka Rogulskiego, którzy prowadzili ją od stycznia 1991 do czerwca 1992, kiedy zaangażowali się w tworzenie centrum Otwarte Atelier. W ciągu półtorarocznej aktywności galerii odbyło się w niej około dwudziestu wydarzeń, w tym wystaw, performansów, koncertów i sympozjów. Galeria służyła artystom także jako pracownia. Działalność galerii zainaugurowała wystawa Bałtycka urna Awsieja (marzec 1991). Odbywały się tu także performanse Rogulskiego, pokazy rysunków oraz malarstwa Kabali oraz takie wydarzenia jak zorganizowany przez Pawła „Koñja” Konnaka przegląd Kino oralnego niepokoju, zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Real Time – Story Telling, druga edycja Festiwalu Yach Film, Konferencja Wydawnictw Pojedynczych (współorganizowana z Formacją Totart), podczas której zaprezentowano druki ulotne, ziny i książki artystyczne, oraz dwudniowe spotkanie artystów i badaczy kultury anonsowane jako Noc Walpurgii i Sympozjon Psychedeliczny.
Po opuszczeniu budynku KIS-u przez Awsieja, Kabalę i Rogulskiego galerię prowadził w nim jeszcze Roman „Malarz Kobiet” Grabowiecki. Trwało to do czerwca 1993 roku, kiedy napad skinheadów zakończył działalność Klubu.

Maksymilian Wroniszewski

Bibliografia:
Awsiej Andrzej, Marek Rogulski, Galeria C14 – kalendarium, „Sztuka i Dokumentacja” 2009, nr 1.
„Przedproża” 1991, nr 14–15.
TNS, red. T. Łukowski, M. Rogulski, Gdańsk 1999.

Zobacz również

Nowa szkoła gdańska

termin
Data pierwszego wydania: Kwiecień 1994
Autor: Jolanta Ciesielska
>>

Gdańskie Dni Niezależnych

>>

Metafizyka Społeczna

pismo
Data pierwszego wydania: 1992
>>